top of page

SZKOŁA NA ROZSTAJACH

 

Ścieżka kolbergowska w Muzeum Etnograficznym

 

W Roku Kolberga Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz festiwal ROZSTAJE 2014 zapraszają do zwiedzania wystawy stałej „Polska kultura ludowa” z kolbergowskim komentarzem. To gratka dla tych, którzy chcieliby spojrzeć okiem Kolberga na ślady życia naszych przodków: ich sposoby radzenia sobie z rzeczywistością, codzienne trudy i odświętne fantazje. Wybrane przedmioty prezentowane na ekspozycji zyskują dodatkowy kontekst, wywiedziony wprost z kolbergowskich notatek terenowych i wypisów. Specjalna ścieżka prowadzi zwiedzających śladem zainteresowań jednego z pierwszych etnografów: od opisu podkrakowskiej chaty, przez tajemnice hodowli na Pokuciu i uprawy na Polesiu, czy życie seksualne górali, aż po spisane w różnych regionach wierzenia, bajki i przesądy – czasem wywołujące uśmiech, a czasem... dreszcze. O sposobach na usuwanie plam z jagód, o oleju z arbuza i o tym, co dwie butelki mają wspólnego z ochroną przed piorunem, dowiadujemy się z cytatów pochodzących z różnych tomów wciąż opracowywanego i publikowanego zbioru „Dzieła wszystkie Oskara Kolberga”. Każdy zwiedzający otrzymuje własny przewodnik, dzięki czemu może czytać, oglądać i słuchać (jest też muzyka!) we własnym tempie.

 

Osobna ścieżka została przygotowana dla dzieci. To zestaw kilku zadań, prowadzących przez opowieść o niestrudzonym etnografie i ludziach, których napotkał na swojej drodze – zachęta do odkrywania świata na własną rękę, także po wyjściu z Muzeum.

Oberek na parkiecie


Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie / Kraków, Plac Wolnica 1
14 -15 VII godz. 18.30-20.30 / 16 VII godz. 19.00 -21.00

W trakcie warsztatów oberkowych uczymy od podstaw najbardziej zakręconego tańca Europy. Obertas, mazurek, okrąglak, owijok, wyrywany, czyli po prostu oberek, był tańczony jak Polska długa i szeroka. Przez lata nieobecny na parkietach, teraz powraca ze zdwojoną energią, porywając swoim transowym charakterem. W trakcie spotkań skupimy się na tradycyjnej formie oberka, trójmiarowym metrum mazurkowym, interakcji tancerzy z muzyką i między sobą. Pomogą w tym ćwiczenia rytmiczne, praktykowanie obrotów solo i w parach w kierunkach ze słońcem i pod słońce, podążanie para za parą i współdziałanie wszystkich par tanecznych. Uczestnicy będą również zapoznawać się z melodiami, ucząc się je śpiewać oraz poznając najciekawsze teksty śpiewane do melodii mazurkowych.

Zajęcia poprowadzą muzykanci uczący się tańca i muzyki od wiejskich mistrzów zamieszkujących rejony północnej Małopolski (mikroregion kajocki). Muzyka podczas warsztatów będzie wykonywana na żywo. Zalecane jest nałożenie butów o podeszwie z lekkim poślizgiem. Posiadanie partnera do tańca nie jest obowiązkowe.


Prowadzenie: Katarzyna Chodoń, Krystian Pisowicz
Katarzyna Chodoń – śpiewaczka, tancerka i bębnistka w zespole Stojone.
Krystian Pisowicz – psycholog, instruktor rękodzieła artystycznego, animator kultury, fotograf, autor filmów dokumentalnych, muzykant pasjonujący się polską muzyką tradycyjną. Interesują go także dawne tradycje ujmowane ze współczesnej perspektywy. Zajmuje się psychologią twórczości. Współpracuje m.in. z Muzeum Etnograficznym w Krakowie, prowadząc warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Sesje oberkowe odbywają się w ramach festiwalu ROZSTAJE 2014.

Muzyka zakorzeniona


wystawa fotografii Piotra Baczewskiego
Alchemia / Kraków / ul. Estery 5 / od 13.07.2014

 

Piotr Baczewski – z wykształcenia biolog, z zawodu i pasji: fotograf, wchodzący czasem w „buty” filmowca; w swoich działaniach skupia się przede wszystkim na dokumentowaniu i popularyzacji tradycyjnej muzyki polskiej wsi – w różnych odsłonach i kontekstach

ŻyWa Pracownia

warsztaty rzemiosła z ŻyWą Pracownią
ŻyWa Pracownia, Kraków, ul. Bartosza 1 / 100 m za Starą Synagogą, na ’ tyłach’ ul. Szerokiej

 

marokańskie kafle ceramiczne
niedziela 13.07, godz. 10.00-11.30 / poniedziałek 14.07, godz. 17.00-18.30

egipskie lalki
niedziela 13.07, godz. 12.00-13.30 / wtorek 15.07, godz. 17.00-18.30

afrykańskie kosze szyte z traw
niedziela 13.07, godz. 14.00-15.30 / środa 16.07, godz. 17.00-18.30

batikowe tkaniny malowane woskiem
niedziela 13.07, godz. 16.00-17.30 / czwartek 17.07, godz. 17.00-18.30

lalki w strojach krakowskich
piątek 18.07: dzień KOLBERGA na ROZSTAJACH!!!, godz. 16.00-17.30

 

bottom of page