Sefardix - "Maggid" [Polska/Grecja]
Wybitny wokalista i rewelacyjne sekcja rytmiczna. Znakomici jazzmani w poszukiwaniu natchnienia muzyką sefardyjską i kulturami basenu Morza Śródziemnego. Promują swój nowy, świetny album „Maggid”. Sefardix to trio, które tworzą: Jorgos Skolias oraz bracia Marcin i Bartłomiej Olesiowie. Wielkie to i ważne nazwiska na polskiej scenie (nie tylko) muzyki improwizowanej.
Jorgos Skolias znany jest publiczności – jazzowej, bluesowej, rockowej, folkowej – od wielu lat z niezliczonej ilości ważnych dokonań. Śpiewał m.in. w zespołach Krzak, gościnnie z Dżemem czy Leszek Winder Blues Forever, ale też z Basspace Witolda Szczurka, Osjanem, Young Power czy Pick Up Formation.
Pierwszą autorską płytę, "Zulu", nagrał w duecie z Radosławem Nowakowskim. Późniejsze lata to m.in. wspólne dokonania z Bronisławem Dużym, Apostolisem Antymosem, Januszem Grzywaczem, Joachimem Menclem, Bogdanem Hołownią, grupą Tie Break a wreszcie z Cracow Klezmer Band. Wspólnie z synem Antonisem nagrał niedawno płytę „Kolos”.
Bracia Marcin i Bartłomiej Olesiowie mają również bogate artystyczne doświadczenia. Nagrywali z wybitnymi przedstawicielami polskiego i światowego jazzu, m.in. takimi jak Mikołaj Trzaska, Andrzej Przybielski, Adam Pierończyk, Theo Jorgensmann, Ken Vandermark, Erik Friedlander, Kenny Werner czy Simon Nabatov. Na koncie mają też nagrania dokonane tylko w duecie, a nawet albumy solowe. To niewątpliwe osobowości polskiej sceny muzyki improwizowanej.
Swą pierwszą wspólną płytę, zatytułowaną po prostu „Sefardix” wydali przed trzema laty. Przyniosła jazzowe improwizacje wokół tematów wywodzących się z szeroko rozumianej sefardyjskiej tradycji. Zdobyła ona tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2013. Publiczność zachwycały zarówno wspaniałe partie śpiewane przez Skoliasa, jak i instrumentalne frazy grane przez braci Olesiów na kontrabasie i perkusji. W ich rękach stają się one niemal instrumentami melodycznymi, kołyszącymi, śpiewającymi.
Wydany wiosną tego roku krążek „Maggid” to ciąg dalszy, a właściwie rozwinięcie idei zapoczątkowanych na pierwszej płycie tria. Maggid to we wschodnioeuropejskim judaizmie tradycyjny wędrowny kaznodzieja, snujący barwne kazania. To także duchowy mentor, nawiedzający ludzi za pomocą snów i wizji. N swej nowej płycie członkowie tria wędrują wzdłuż basenu Morza Śródziemnego odkrywając przed nami wspólny świat muzyki.
Zespół tworzą:
Jorgos Skolias – śpiew
Bartłomiej Oleś – perkusja
Marcin Oleś – kontrabas
Zespół wystąpił na Festiwalu w 2016 roku.