Radiowy cykl retransmisji koncertów EtnoKraków/Rozstaje 2024
- rozstaje
- 2 wrz 2024
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 13 mar
W paśmie Radio Kraków Kultura [ RKK Live ] wrześniowe wtorki i czwartki wypełnią retransmisje koncertów EtnoKraków/Rozstaje. Przed nami dziewięć koncertów tego- i ubiegłorocznej edycji festiwalu. Posłuchajcie: na stronie internetowej Radio Kraków w aplikacji Radio Kraków lub w DAB+.
[ fot. Marcin Bałaban ]
18:00 | 03.09.2024
Rozpoczynamy występem Łukasza Ojdany i Marii Ojdany w projekcie Wędrujący ptak z sali koncertowej Strefa Nowa. Duet tworzy opowieść na styku kultur - polskiej muzyki tradycyjnej i ukraińskiej sztuki śpiewu artystycznego połączonych więzami improwizacji i kompozycji.
18:00 | 05.09.2024
Muzyka perska osadzona w tradycji sufickiej. Kompozycje czerpiące z repertuaru radif; teksty Dżalala ad-Din Muhammada Rumiego w opracowaniach na instrumenty tradycyjne. Członkowie Hamdam Trio proponują nam podróż przez archaiczne pieśni współtworzących kulturę Bliskiego Wschodu.
Dariush Rasouli - nej, tora, tombak, śpiew
Wassim Ibrahim - śpiew, oud
Arad Emamgholi - daf, bendir, dayereh, śpiew
18:00 | 10.09.2024
Julia Kozáková - objawienie słowackiej sceny muzycznej, współautorka jednej z najlepszych płyt world music na Słowacji: Manuša. Wokalistce towarzyszy grupa wyjątkowych muzyków romskich z jej rodzinnej Bratysławy, grających na cymbałach (L'ubomír Gašpar), skrzypcach (Viliam Didiáš), altówce (Vojtech „Bélu” Botoš), kontrabasie (Ján Rigo) i gitarze (Zsolt Varady).
18:00 | 12.09.2024
Współpracował z wieloma czołowymi przedstawicielami muzyki afrykańskiej, sam jest znaczącą postacią światowej sceny world music. Urodzony jako Shiphton Onyango przyjął artystyczny pseudonim Winyo, co w języku Luo oznacza ptaka. Powód tego staje się jasny, gdy usłyszymy jego wokal, porównywany właśnie do melodii śpiewającego ptaka. Muzyka , którą proponuje pozostaje pod silnym wpływem dawnego stylu benga, który Winyo wskrzesił, aczkolwiek w nowoczesnym brzmieniu, zachowując jednocześnie niepowtarzalny styl gry na gitarze takich legend jak Ochieng’ Nelly i George Ramogi.
18:00 | 17.09.2024
Retransmisja koncertu afrykańskiej gwiazdy world music z Ghany. FRA! z plenerowej sceny festiwalowej w Fortach Kleparz. Funkowy zespół proponuje świeże, nowoczesne dźwięki łączące się z tradycją - od afrobeatu, highlife'u po afro funk.
Christian Osele – śpiew
Joshua „Virgen” Boateng – perkusja, śpiew
George Gogoe Ashirifie – bas, chórki
Emmanuel Selorm Dornyoh – gitara, chórki
Ishmael „Ayala” Kugblenu – instrumenty perkusyjne, chórki
Martin Nyarkotey Adjartey – instrumenty klawiszowe, chórki
18:00 | 19.09.2024
Jazda bez trzymanki, czyli koncert SUFERI ze sceny w Palmiarni Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Suferi to głos tradycji z nowoczesnym, najczęściej jazzowym sznytem. Muzycy swoim świeżym spojrzeniem na polską tradycję sięgają nie tylko po jazz, ale także brzmienia elektroniczne, rumuńskie i hip-hop. Zespół składa się z trzech młodych, ale uznanych już muzyków – Kacpra Malisza, Andrzeja Imierowicza i Miłosza Berdzika.
18:00 | 24.09.2024
Retransmisja finałowego koncertu EtnoKraków/Rozstaje XXV lat - ze sceny teatralnej Małopolskiego Ogrodu Sztuki.
Joanna Słowińska & Stanisław Słowiński Quartet w projekcie Drzewo, dom i stół, czyli opowieści inspirowanej słowiańską ludowością, tradycjami żydowskimi, romskimi i rusińskimi.
Trebunie-Tutki Przez granice – koncert ilustrujący bogactwo muzyki Podhala i mniejszości współtworzących muzyczną kulturę Karpat.
Babadag Šulinys / Studnia – projekt Oli Bilińskiej zrodzony z inspiracji wielogłosowych pieśni sutartines i fascynacji ludową muzyką pogranicza polsko-litewskiego.
Koncert poprowadził Krzysztof Trebunia-Tutka.
18:00 | 26.09.2024
Ruşan Filiztek zna muzykę na tyle, by twierdzić, że przekonanie o jej „etnicznej czystości” jest błędne. Jak mówi artysta: wobec tradycji Azji Mniejszej spojrzenie takie nie uwzględnia wspólnych korzeni, mieszania się gatunków bliskich sobie u Turków, Kurdów, Ormian, Greków oraz dziesięciu innych narodów tego regionu, „nawiedzanych przez tyle samo tragedii, co radości”. Wie, że „tradycje uległy rozszczepieniu, ale różne style muzyczne z tego regionu łączą się z sobą”.
18:00 | 1.10.2024
Dakh Daughters ze sceny Forty Kleparz. Grupę współtworzy siedem ukraińskich kobiet. Zespół wyrósł z kijowskiego teatru eksperymentalnego Dakh – ich występy na żywo łączą w sobie elementy kabaretu, punka, rocka i rapu z ukraińską muzyką ludową. Nieokiełznana kreatywność Dakh Daughters uczyniła z nich jeden z symboli kraju w walce o demokrację.
Zapraszamy!
コメント