top of page
Muzykanci_fot_Michal_Ramus-3.jpg

fot. Michał Ramus

Muzykanci  [Polska]

Legenda polskiej sceny folkowej wciąż w znakomitej formie! Kapela Muzykanci powstała w 1997 roku. Szybko stała się sensacją na polskiej scenie muzycznej. Jej członkowie z równym sukcesem grywali na weselach, w wiejskich świetlicach, jak i w prestiżowych salach koncertowych w Polsce i Europie.

Angażowali się w organizację warsztatów tańców ludowych, prowadzili też życie koncertowo-wydawnicze. Występ na festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 1999 roku przyniósł im Grand Prix. Kilka miesięcy później wygrali również w konkursie na Folkowy Fonogram Roku ze swą debiutancką płytą „Muzykanci” – jednym z najważniejszych krążków w historii polskiego folku. W kolejnych latach ukazały się wydawnictwa przynoszące opracowania zarówno polskiej muzyki ludowej, jak i tematów łemkowskich, słowackich, żydowskich czy węgierskich. Jednym z nich była płyta "A na onej górze…" kontynuująca wątki zapoczątkowane na debiutanckim krążku. Kolejna – "Gore gwiazda" – przyniosła tradycyjne pastorałki i kolędy, a "Muzykanci i Hradistan" – to nagrany w Czechach studyjno-koncertowy album z udziałem morawskiej grupy Jerzego Pavlicy.

Podczas tegorocznych Rozstajów premierę będzie miało bardzo oczekiwane przez licznych sympatyków nowe wydawnictwo. Będzie to dwupłytowy album: jedna płyta z nowym materiałem studyjnym, druga – z koncertem zarejestrowanym przez BBC w ramach WOMEX w Budapeszcie.

Muzykanci należą do prekursorów brzmienia opartego na akustycznym instrumentarium i odwołującego się wprost do ludowego wzorca. To plus ogromna sceniczna ekspresja, wykonawczy dynamizm, znakomite partie wokalne – śpiewane na głosy – wciąż współdecyduje o oryginalności i atrakcyjności propozycji grupy. Muzykanci to dziś jedna z największych koncertowych atrakcji na folkowej scenie. Podróż w czasie i przestrzeni: śladami wiejskich grajków, cygańskich taborów i klezmerskich orkiestr...

W ostatnich latach częściej koncertują na świecie niż w Polsce, dwukrotnie byli gośćmi prestiżowego festiwalu WOMAD (UK i Chile), targów muzyki świata WOMEX, grali na najważniejszych festiwalach world music i etno m.in. w Chile, Korei, Indiach. W ramach festiwalu EtnoKraków/Rozstaje kapela Muzykanci da specjalny koncert jubileuszowy z okazji dwudziestolecia działalności. Na scenie spotkają się już nie tylko dwa małżeństwa, ale i dwie rodziny: Hałasów oraz Słowińskich, artystom towarzyszyć będą bowiem ich dzieci.

Joanna Słowińska – śpiew, skrzypce
Jan Słowiński – altówka, basy, śpiew                                                                              
Stanisław Słowiński – skrzypce
Zofia Słowińska – śpiew
Alicja Hałas – bęben, gordon
Jacek Hałas – śpiew, akordeon, lira korbowa
Julia Hałas – ksylofon
Antoni Hałas – wiolonczela
Jonasz Hałas – trąbka
Jakub Hałas – akordeon guzikowy

Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2018.

bottom of page