Maria Pomianowska
Buba Kuyateh
Maria Pomianowska & Buba Kuyateh [Polska / Gambia]
20.07.2014 / niedziela / 19.00-20.00
Żydowskie Muzeum Galicja / Galicia Jewish Museum, Kraków, ul. Dajwór 18
Struny świata - Konwersacje
Koncert duetu ma na celu przedstawienie brzmienia i ducha instrumentów, które, pomimo olbrzymich różnic w budowie, barwie dźwięku i rodzaju muzyki wykonywanej na nich, należą do jednej wielkiej rodziny instrumentów strunowych. Artyści duetu tworzą muzykę z elementów tradycji europejskiej, azjatyckiej oraz afrykańskiej. Improwizacje i wzajemna inspiracja stwarza możliwość tworzenia na scenie nowych wartości dźwiękowych i wyrazowych. Ich koncert to spotkanie kultur, ale też wspólne poszukiwanie języka uniwersalnego w muzyce, takiego który może się stać językiem przyszłości zrozumiałym dla wszystkich kultur świata.
Polska-Gambia / pieśni pracy i miłości
Żydowskie Muzeum Galicja /Jewish Museum Galicja / Kraków, ul. Dajwór 18
19.07.2014 sobota / 17.00-18.30
- prezentacja i nauka polskich piosenek i gambijskich oraz prezentacja instrumentów
20.07.2014 / niedziela / 17.00-18.30
- projekt polsko-gambijski, czyli łączenie skali obu narodów i wspólne granie:
pieśni polskich i gambijskich, a potem: twórczo zrodzonych polsko-gambijskich
Maria Pomianowska - doktor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Studiuje unikalne techniki gry na instrumentach muzycznych Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. W 1994 r. wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrealizowała z sukcesem rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: SUKI BIŁGORAJSKIEJ i FIDELI PŁOCKIEJ. Rekonstruując technikę gry na tych instrumentach, bazuje na swoich bogatych doświadczeniach w uprawianiu muzyki na fidelach azjatyckich, głównie indyjskim sarangi. Od 2010 prowadzi w AM w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym autorską specjalność studiów „Fidele kolanowe”, gdzie naucza gry na suce biłgorajskiej oraz fideli płockiej. Jest to początek tworzenia pierwszego w Polsce wydziału muzyki ludowej i etnicznej na Akademii Muzycznej. Od 2011 tworzy również unikatowe programy muzyczne wraz z muzykami arabskimi i pakistańskimi, organizując i tworząc międzykulturowe projekty muzyczne w Azji i Afryce. W 2012 roku wydała w Pakistanie nagraną wraz z muzykami pakistańskimi CD pt.”Poland-Pakistan. Sound from two continents” oraz DVD nagrane z artystami arabskimi i wydane w Tunezji pt.”Rawabit-Więzy”. W 2013 stworzyła zespół LutoSłowianie, który prezentuje związki muzyki Witolda Lutosławskiego z polską muzyką ludową. Odznaczona m.in. Paszportem Chopinowskim, medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis, Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym przez prezydenta RP.
BUBA KUYATEH - pochodzący z Gambii artysta grający na korze - tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie. Należy do znanej rodziny jali, czyli muzyków zajmujących się szerzeniem tradycji oraz przekazywaniem historii z pokolenia na pokolenie. W jego rodzinnych stronach mówi się w trzech rdzennych językach: wolof, jola i mandinka. Jego ojczystym językiem jest właśnie mandinka, znamienna dla regionu Senegambii, nieposiadająca jednak formy pisemnej. Dlatego też szczególne znaczenie dla rozpowszechniania wiedzy tradycyjnej i historycznej ma tam przekaz ustny. Najbardziej typową formą tego przekazu są pieśni tradycyjne wykonywane przez rodziny jali – muzyków specjalizujących się w pielęgnowaniu rodzimej kultury i obyczajów. Tych muzycznych „kronikarzy” często określa się także mianem griotów. Jest to wyjątkowo odpowiedzialna funkcja, przekazywana z ojca na syna – griotem nie można zostać tak po prostu – trzeba urodzić się w rodzinie griotów. Instytucja jali czy griotów jest powszechna w całej Afryce Zachodniej, a jej początki sięgają czasów wczesnego średniowiecza. Buba należy do uznanej w Gambii rodziny griotów. Jego dziadek Alhaji Bai Konte oraz ojciec Kausu Kuyateh i wujek Dembo Konte to wybitni wirtuozi kory. Ich wizerunki i nagrania to najczęściej pojawiające się elementy we wszelkich publikacjach dotyczących kory czy tradycji griotów, a nagrane przez nich płyty trafiły do kanonu muzyki tego regionu. Również kobiety w jego rodzinie - babka, matka i siostra zajmują się śpiewem. Tak więc już od najmłodszych lat, kontynuując rodzinną tradycję, Buba uczył się gry na korze i śpiewu.
Maria Pomianowska - śpiew, sarangi, er-hu, gadułka, suka bilgorajska, fidel płocka
Buba Kuyateh - śpiew, kora, instrumenty perkusyjne